Başkonsolos Sayın Ali Barış Ulusoy'un Veda Mesajı

Brüksel Başkonsolosluğu 16.01.2017

Belçika Türk Toplumu’nun Saygıdeğer Mensupları,

T.C. Brüksel Başkonsolosu olarak görev sürem 16 Ocak 2017 tarihi itibarıyla sona eriyor. 1 Eylül 2012 tarihinde başlayan görev dönemim boyunca birçoğunuzla yüz yüze tanışmış olmaktan ve sizler için hizmet etmekten büyük mutluluk ve ayrıcalık duydum.

Görev dönemim süresince, gerek yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın tümünü, gerek özel olarak Belçika Türk toplumunu ve Başkonsolosluğumuzu ilgilendiren önemli ilklere ve dönüm noktalarına bizzat tanıklık etme ayrıcalığını yaşadım. Bu dönem boyunca, sizlere sunulan konsolosluk hizmetleri ve yurtdışı vatandaşlara tanınan haklar bakımından önemli yenilik ve iyileştirmeler sağlandı. Başkonsolosluğumuzun hizmet binası tepeden tırnağa yenilendi ve konsolosluk hizmetlerimiz randevulu olarak sunulmaya başladı.

Türkiye’deki seçimler için ilk defa yurtdışında da sandıklar açıldı ve Başkonsolosluğumuzca bugüne kadar üç seçim organizasyonu gerçekleştirildi. 2014 yılında Belçika’ya Türk işgücü göçünün 50. yılını anarken, 2016 yılında ise Başkonsolosluğumuzun kuruluşunun 50. yıldönümünüsizlerle birlikte kutladık.

Başkonsolosluğumuzun temel görevlerinin icrasında azami sürat, kalite ve etkinlik sağlamak, görev sürem boyunca ekibimle birlikte önümüze koyduğumuz temel iki hedeften ilki oldu. İkinci hedefimiz ise, Başkonsolosluğumuzun ve dolayısıyla Devletimizin, her türlü sıkıntınızda, acılı veya mutlu günlerinizde yanınızda ve arkanızda olduğunu daha da güçlü şekilde hissettirmek oldu.

Bu hedeflere ulaşmak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalarda ise dört temel önceliğimiz oldu: (i) Konsolosluk hizmetlerinin sürat ve kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapmak, (ii) Toplumumuzun her kesimine (çocuklar, gençler, kadınlar, aileler, sanatçılar vb.) hitap etmeyi amaçlayan etkinlikler gerçekleştirmek, (iii) Kapılarımızın sizlere daima ve ardına kadar açık olduğunu hissettirmek ve Başkonsolosluğumuzu “eviniz” gibi görmenizi sağlamak, (iv) Başta konsolosluk konuları olmak üzere, sizleri daha iyi bilgilendirmek ve sizlerle daha güçlü bir iletişim kurmak.

Belçika’daki 50 yılını geride bırakan Türk toplumu, gerek bu ülkeye her alanda yaptığı katkılar, gerek geldiği konum itibarıyla bir başarı hikayesidir. Bununla birlikte, toplumumuzun Belçika içindeki ağırlık ve görünürlüğünün daha da artırılması, hepimizin ortak arzusudur. Bu arzunun hayata geçirilmesi ise, herşeyden önce, Belçika Türk toplumunun kendisinin atacağı adımlara bağlı olacaktır.

Bu çerçevede, öncelikle şunu unutmayalım ki, Belçika Türk toplumunun yarınını belirleyecek olan, çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimine bugün yapacağımız yatırımdır. Bu nedenle, sağlam bir eğitimin öncelikle anadile hâkim olmaktan geçtiğini unutmayın ve çocuklarınızı Türkçe derslerine yönlendirin. Çocuklarınıza profesyonel anlamda çok daha geniş ufuklar açmak için onları yükseköğrenime teşvik edin.

Belçika’nın saygın ve muteber vatandaşları olun; ama Türk olarak varlığınızı ve gücünüzü her alanda ve her fırsatta hissettirin. Görüş ayrılıklarını yeri geldiğinde bir kenara bırakarak, Türkiye’yi ilgilendiren milli davalarda ortak duruş ve milli birlik ruhu sergilemeye devam edin.

Başkonsolosluğumuzla iletişim halinde olun. İnternetin getirdiği kolaylıklardan yararlanın ve bizi sosyal medya üzerinden takip edin. Size ulaşmamızı istiyorsanız, siz de bize yardımcı olun. Konsolosluk işlemlerinizi ise lütfen son dakikaya bırakmayın; randevularınızı vakitlice alın.

Bilhassa hizmet binamızın renovasyon süreci, seçim organizasyonları, randevu sistemine geçiş süreci gibi zorlu dönemlerde gösterdiğiniz anlayış ve sabır; etkinliklerimize sağladığınız katılım ve hizmetlerimizin iyileştirilmesine yönelik yapıcı geribildirimleriniz için görev bölgemizdeki siz değerli vatandaşlarımıza teşekkürü borç biliyorum.

Başkonsolosluğumuzla yakın iletişim ve işbirliği içinde hareket eden, etkinliklerine bizleri davet eden ve birçok kez birlikte çalıştığımız derneklerimize ve değerli yöneticilerine ayrıca müteşekkirim.

Eğer huzur içinde ve vicdanen müsterih bir şekilde görevimden ayrılabiliyorsam, bu, şüphesiz ki başarılı ve uyumlu bir ekibin özverili mesaisi sayesindedir. Bu itibarla, Başkonsolosluktaki tüm çalışma arkadaşlarıma sizlerin huzurunda en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.

Göreve başladığım ilk günden itibaren ben de, ailem de, sizlerin arasında, büyük ve uyumlu bir ailenin sıcaklığını hissettik ve hiç yalnızlık duymadık. Geride kalan ve dolu dolu geçen bir dönemin ardından sizlere veda etmek benim için de, ailem için de hiç kolay değil. Veda etmek ne kadar hüzün veriyor olsa da, Belçika’dan güzel hatıralar ve dostluklarla döndüğümüzü bilmek de bir o kadar mutluluk veriyor.

Sizlerle günün birinde yeniden karşılaşabilmek umuduyla, sizleri eşim ve şahsım adına saygıyla ve şükranla selamlıyorum.

Allah’a emanet olun! Hoşçakalın!

Ali Barış ULUSOY

Başkonsolos

İlgili Dosyalar

IMG_0009 - cropped (2).jpg

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 18:00

Başkonsolosluğumuzda randevulu sisteme geçilmiştir. Bilgi için: http://www.konsolosluk.gov.tr Vize başvuruları ise 14:30-16:30 Bilgi ve başvuru için https://www.evisa.gov.tr +32486480090 ACİL DURUM TELEFONU (18:00-09:00 arası, hafta sonları ve tatil günleri)
1.1.2019 YENİ YIL
22.4.2019 PASKALYA TATİLİ
1.5.2019 EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ
30.5.2019 BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
4.6.2019 RAMAZAN BAYRAMI
10.6.2019 BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
21.7.2019 BELÇİKA MİLLİ GÜNÜ
11.8.2019 KURBAN BAYRAMI
15.8.2019 BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
27.9.2019 FRANSIZ TOPLUMU GÜNÜ
29.10.2019 CUMHURİYET BAYRAMI
1.11.2019 BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
11.11.2019 ATEŞKES GÜNÜ
15.11.2019 KRALİYET BAYRAMI
25.12.2019 NOEL