Türkiye Cumhuriyeti

Brüksel Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Mayıs - Haziran - Temmuz Aylarında Konsolosluk İşlemlerinde Yaşanan Yoğunluk Hk , 14.04.2014

Belçika’da yaşayan birçok vatandaşımız için izin dönemine veya öncesine denk gelmesi nedeniyle, Mayıs-Haziran-Temmuz ayları Başkonsolosluğumuzun iş yükü bakımından en yoğun dönemler olmaktadır.

Vatandaşlarımızın, gerek Başkonsolosluğumuzun Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında artan iş yoğunluğundan, gerek Başkonsolosluk binasında devam eden tadilat çalışmaları nedeniyle zaman zaman yaşanabilen teknik sıkıntılardan mağdur olmamaları için yeni pasaport başvurusu, askerlik ve diğer konsolosluk işlerini, bu yoğun döneme kalmadan vakitlice yaptırmaları yararlı olacaktır.

Bu vesileyle, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren uygulamaya konulan e-pasaport sistemi uyarınca, pasaportların artık Türkiye’de düzenlendiğini ve Başkonsolosluğumuza posta ile teslim edilmesinin ortalama 15 günü alabildiğini değerli vatandaşlarımızın dikkatinize getiririz.

Ayrıca, e-pasaport kullanımına geçilmesiyle birlikte yeni doğan çocukların, velilerinden birinin pasaportunun refakat hanesine kaydedilmesi uygulaması kaldırılmıştır. Artık her vatandaşımız için ayrı e-pasaport düzenlemesi gerekmekte olup, yeni doğan çocuk için yapılan e-pasaport başvurusu, ancak çocuğun nüfus kütüğüne kayıt işleminin tamamlanmasından sonra alınabilmektedir. Yeni doğanların Nüfus Müdürlüğünce nüfus tescil işleminin tamamlanmasının yaklaşık bir ay sürebildiği göz önüne alındığında, bu durumdaki vatandaşlarımızın, seyahat etmek istedikleri tarihten en az iki ay önce Başkonsolosluğumuza müracaat etmeleri yararlı olacaktır.

Saygıyla duyurulur.